Jak dbać o dobre zarządzanie zasobami i konstrukcjami w firmie?

12 kwietnia 2023 Autor admin Wyłączono

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa coraz częściej posiadają rozbudowane infrastruktury IT. Pozwalają im one na przeniesienie części działalności do świata cyfrowego, co staje się powoli standardem. Jak jednak dbać o dobre zarządzanie zasobami i konstrukcjami w firmie?

Baza danych CMDB — dobry sposób na zarządzanie zasobami i konfiguracjami

Jednym z najlepszych sposobów na zarządzanie zasobami i konfiguracjami jest wykorzystywanie bazy danych CMDB. Rozwinięcie tego skrótu w języku polskim to baza danych zarządzania konfiguracją. Jest to specjalna baza danych ITIL, która służy do przechowywania informacji na temat zasobów sprzętowych oraz programowych w konfiguracji. 

W bazie danych CMDB można więc znaleźć informacje na temat wszystkich sprzętów posiadanych i wykorzystywanych przez organizację, a także programów na licencji. Co ważne CMDB to coś więcej niż tylko lista zasobów, gdyż taka baza wiedzy zawiera również informacje na temat relacji pomiędzy nimi. 

CMDB — jak założyć taką bazę danych?

Założenie bazy danych CMDB od zera to naprawdę trudny proces. Przede wszystkim trzeba postawić na dobre rozwiązania w tym zakresie, takie jak oferuje np. firma Oxari. O jej ofercie można dowiedzieć się więcej pod adresem: https://www.oxari.com/pl/produkt/oxari-cmdb. Oxari oferuje nowoczesne rozwiązania w zakresie baz danych zarządzania konfiguracją.

Im większa firma, tym więcej kosztować będzie założenie od zera bazy danych CMDB. Do tego trzeba pamiętać, że w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, które regularnie rotują sprzętem, czy też licencjami na oprogramowanie, konieczne będzie regularne uzupełnianie takiej bazy danych.   

Dlaczego warto postawić na bazę danych zarządzania konfiguracją?

Baza wiedzy, taka jak baza danych CMDB to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie monitorowania aktywów firmy, takich jak sprzęt i programy. Stawiając na tego typu bazę wiedzy można liczyć na szybki dostęp do wszystkich potrzebnych informacji dotyczących infrastruktury IT w organizacji.